Odkąd Polska dołączyła do krajów członkowskich Unii Europejskiej, znacznie łatwiejsze stało się dla niej eksportowanie towarów. Ma to związek z ujednoliceniem zasad handlu poszczególnych państw. Dzięki temu sprzedaż jest dla wielu producentów i dostawców korzystniejsza. Jednak w dalszym ciągu chcąc dostarczać produkty do Niemiec, Francji czy Hiszpanii trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Co warto wiedzieć, zajmując się eksportem?

Sprzedaż na terenie Unii Europejskiej – o czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze, zajmując się sprzedażą i transportem towarów na terenie UE, trzeba sprawdzić, czy przestrzega się określonych wymagań związanych z ochroną zdrowia ludzi oraz zwierząt. Nie bez znaczenia są również przepisy dotyczące środowiska naturalnego, a także praw konsumenta. Te kwestie mogą ulegać zmianie, więc warto śledzić je na bieżąco. Ponadto przewożenie większości produktów nie jest ograniczone pod względem ilościowym oraz nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak chemikalia i wyroby akcyzowe mają nałożony podatek. Przy eksporcie towarów trzeba wziąć pod uwagę zobowiązania VAT. Różnią się one od siebie w zależności od tego, do jakiego kraju przewożone są towary, jakie produkty są dostarczane i kto jest nabywcą.

Jakie warunki trzeba spełnić, eksportując towar w UE?

Eksportując towary w UE, trzeba wiedzieć, że wywóz musi zostać potwierdzony przez urząd celny. Co więcej, produkty przed wyjazdem muszą zostać skontrolowane, dlatego istotne jest przestrzeganie wymogów Unii Europejskiej. Do zgłoszenia celnego potrzebny jest dokument np. faktura, przedstawiająca wartość przewożonego towaru. Trzeba też pamiętać, że poszczególne kraje członkowskie mogą mieć swoje przepisy dotyczące składu, wielkości, wagi czy oznakowania towaru. Produkty dopuszczone do obrotu na terenie UE, muszą być dostosowane do norm, takich jak proces wytwarzania oraz właściwości produktów. W związku z tym dobrze sprawdzać wymogi w bazie danych punktu kontrolnego ds. handlu.